یا حسین آنکه دل از غیر تو ببرید منم

ساخت وبلاگ
چکیده : چکامه سرای توانمند آئینی مرحوم محمد حسن فرحبخشیان متولد سال 1320 شهر نیشابور می باشد، که در تا... با عنوان : یا حسین آنکه دل از غیر تو ببرید منم بخوانید :

 چکامه سرای توانمند آئینی مرحوم محمد حسن فرحبخشیان متولد سال 1320 شهر نیشابور می باشد، که در تاریخ 19 مهرماه سال 1386 بر اثر سکته قلبی با جهان گذران وداع و به دیدار معبود نائل گردید. پیکر وی در گورستان شهدای حسین رضای شهر ورامین در جوار تربت فرزند شهیدش آرام گرفته است.

مرحوم محمد حسن فرحبخشیان متخلص به «ژولیده نیشابوری» می باشد که وجه تسمیه این تخلص به صورت ذیل می باشد.

وی که در خرداد ماه سال 1342 جوانی 22 ساله بود در مدرسه فیضیه و در پای منبر حضرت امام در باب اهمیت و ارزش ولایت فقیه یکی دو بیتی را انشاد می کند که بعد از پایان مراسم دستگیر و روانه زندان ساواک قم می گردد. که بعد از 14 روز شکنجه طاقت فرسا با وضعیتی ژولیده و بی رمق به زندان قصر منتقل می گردد.

بعد از چند روز حبس در زندان قصر و ملاقات با مرحوم طالقانی این مرحوم به دژخیمان می گوید که «این ژولیده ی شوریده خاکی را از کجا آوردید» که در ملاقات های بعدی هم ، مرحوم طالقانی «ژولیده» را برای خطاب مرحوم فرحبخشیان به کار می برد.

شعار معروف «در بهار آزادی جای شهدا خالی» و همچنین چکامه ی زیبای «یا حسین آن که دل از غیر تو ببرید منم» که توسط حماسه سرای دغدغه مند اهل بیت برادر حسین فخری چندین مرتبه به زیبائی اجرا گردیده است، از سروده ای ماندگار ایشان می باشد.

...
نویسنده : صلاح بازدید : 1431 تاريخ : سه شنبه 5 آذر 1392 ساعت: 14:51