پرواز پرنده ی صدا به سوی آسمان خیال

ساخت وبلاگ
چکیده : فاصله 8 نت متوالی موسیقی را که از هر نتی شروع و به نت همنام ختم می شود را به لفظ بین الملل «اکتاو» م... با عنوان : پرواز پرنده ی صدا به سوی آسمان خیال بخوانید :

فاصله 8 نت متوالی موسیقی را که از هر نتی شروع و به نت همنام ختم می شود را به لفظ بین الملل «اکتاو» می گویند، که کلمه ای است فرانسوی با معادل عربی «دیوان» و معادل فارسی «گام»، و هر گامی شامل دو دانگ (فاصله 4 نت متوالی) است، که در کلاس های موسیقی به آن نردبان موسیقی می گویند.

در مورد صدای 6 دانگ فکر نکنم در ایران و حتی در جهان اعم از قاری خواننده کسی پیدا بشه که صدای 6 دانگی داشته باشه. مثلاً در بین قراء مشهور جهان کسی را سراغ نداریم که صدای 6 دانگی داشته باشد. صدای مصطفی اسماعیل (استاد مرحوم عبدالباسط) از پایین ترین درجه صوتی تا بالاترین درجه صوتی دارای 18 پرده است که می شود تقریباً 4 دانگ و نیم. صدای استاد محمد رفعت هم با زحمت درجات بالا را دارند. و در بین اساتید آواز تنها استاد شجریان 24 پرده صدا را دارند، یا مثلاً خود استاد بنان اعتراف می کنه که «آرزو داشتم صدایی صاف و با وسعت بالا و کاملی داشتم، اما خدا 3 دانگ صدا بیشتر نصیب ما نکرد که تا همین جا هم سپاسگزاریم.» اما با شنیدن قطعه ای از اجراهای حسین فخری یقیناً شما هم انصاف می دهید که صدای این مرد از6 دانگ هم فراتر می رود.

صدا دارای قابلیت های مختلفی است که عبارتند از: 1ـ ارتفاع صدا (اوج وصعود) 2ـ استقامت صدا 3ـ حجم صدا 4ـ زیر و بم صدا 5ـ انعطاف صدا (تحریر) 6ـ طنین پرده های صدا ، به عقیده من صدای حسین فخری دارای تمام این قابلیت هاست و حتی فراتر، با وجودی که حنجره ایشان به خاطر عوامل شیمیایی دوران جنگ اذیتشون می کنه و از اون صدای استثنائی دوران جوانی شون فاصله گرفتند ولی باز هم فکر نکنم کسی بتونه صدایی با این حجم و قابلیت داشته باشه.

نکته جالب در مورد این نوحه سرا این است که با تمام مطالب گفته شده ایشان حنجره خود را وقف امام حسین(ع) کردند، طوری که انگار این حنجره واقعاً مال خودش نیست و از این بابت صدایش را کوچکترین وسیله ای می داند که می توان به وسیله ی آن تا حدودی به باورهایش ادای دَینی کرده باشد.

ویدئوهای 20 و 24 سال پیش را با ویدئوهای سال های اخیر مقایسه کنید کوچکترین حرکت اضافی از ایشان دیده نمی شه.(دقیقاً نقطه ی مخالف کسانی که با بالا پایین پریدن، درآوردن حرکات اضافی، خواندن اشعاری نازل و بعضاً توهین آمیز قصد معرکه گیری دارند که بله ما هم هستیم، و تعدادشان هم کم نیست) تنها چیزی که از ایشان تغییر کرده موهای سپید و گردی از گذر زمان است که بر چهرشون نشسته. ایشان آرام و با صلابت اند و حتی در هنگامه اوج گرفتن این صلابت و سنگینی رو حفظ و انگار که ذره ای فشار روی حنجره شون نیست.(پرنده صداشون خیلی راحت پرواز می کنه و به آسمون حماسه و هیجان پر می کشه و از ابرهای احساس گذر می کنه، و سرانجام با ترنمی عاشقانه بر شاخه ی خشکیده ی دل می نشینه)

اما نکته تأسف برانگیز در مورد مداحی های ایشان این است که متأسفانه اکثر این قطعات با سیستم های ضعیفی ضبط شده اند و از کیفیت مناسب برخوردار نیستند و تهیه ی آرشیوی کامل از آنها با کیفیت مناسب کار دشواری است، طوری که احساس می کنم کارهای او حتی وارد بازار نمی شوند و خیلی از آنها با بی توجهی به دست فراموشی سپرده می شوند.

...
نویسنده : صلاح بازدید : 1216 تاريخ : سه شنبه 5 شهريور 1392 ساعت: 23:19