گلایه از مداحی که در بیش از 3 دهه فعالیت عاشقانه خود زیباترین قطعات عاشورائی را خلق کرده است

ساخت وبلاگ
چکیده : فکر و ذهن جوانان به شدت با دیدن کارهای خارق العاده و بکر مستعد انفعال می شود، هر کاری که در آن ظرافت... با عنوان : گلایه از مداحی که در بیش از 3 دهه فعالیت عاشقانه خود زیباترین قطعات عاشورائی را خلق کرده است بخوانید :

فکر و ذهن جوانان به شدت با دیدن کارهای خارق العاده و بکر مستعد انفعال می شود، هر کاری که در آن ظرافت و نظم دیده بشه می تونه توجه انسان رو به خودش جلب کنه. صدا و موسیقی یکی از عواملی است که می تونه بر روح و روان انسان به صورتی کاملاً محسوس و عمیق اثرگذار باشه.

من خودم به شخصه همیشه دوست داشتم یک قطعه موسیقی مذهبی و عاشورایی با تمام ظرافت های هنری گوش بدم و از اثرات آن بر روح و روان و باورهایم استفاده کنم و هیجان های درونی خودم را خالی کنم. البته از این کارها بسیار کم داریم که اغلب هم کارهای ضعیفی هستند، به استثنای چند کار متوسط عطش و آتش و داغ ازلی از حاج صادق آهنگران و چند کار موسیقیایی از کویتی پور (غریبانه ها).

البته غریبانه(3) کاری است شسته و رفته با موسیقی و جنس صدایی کاملاً نرم و احساسی و با اشعاری غنی و عرفانی که بعضی از این قطعات بازسازی نوحه های قدیمی ایشان می باشند، مثل قطعه «قرآن بخوان قرآن بخوان ای برادر جان»، «یاران چه غریبانه» که برای بار سوم بازسازی و به صورتی متفاوت بازخوانی شده و همچنین قطعه ی بسیار زیبای «دوست دارم کز غم جانسوز عاشورا بمیرم».

به نظر من اگه آقای کویتی پور غریبانه های 4، 5، 6 و... را به بازار عرضه کنه، باز جا داره که اگه بتونه کل کارهای قدیمی را که خونده با اشعاری فاخرتر بازخوانی کنه، در زمینه آثار عاشورایی قطعاً کاری جاودانه انجام داده. «آقای کویتی پور عزیز بی صبرانه منتظر غریبانه های 4، 5 و... و دیگر کارهای شما هستیم.»

در این میان به نظر من آقای فخری ضعیف عمل کردند چون اکثر کارهای ایشان با سیستم های صوتی ضعیفی ضبط شدند که خیلی از آنها به خاطر کیفیت بسیار بدشون قابل گوش دادن نیستند. چه ایرادی داشت که آقای فخری شبیه یک خواننده ی رسمی و حرفه ای از آهنگ سازهای زبده و تنظیم کننده های توانایی استفاده می کرد و کارها را در استریو (حتی بدون آهنگ و موسیقی) با کیفیت بسیار بالا ضبط می کرد. و کارهایی خلق می کرد که در هر زمانی (نه تنها محرم و صفر) هر جوانی می تونست به آنها جان و دل بسپاره.

به نظر من آقای فخری باید کل کارهای خودشون را در استریو (بدون موسیقی) و با کیفیت عالی بازخوانی کنه، تا به عنوان میراثی ارزشمند به نسل آینده منتقل شوند.(چیزی که من همیشه تأسف آن را می خورم) باید اینطور باشه که با انتخاب اشعاری زیبا و گذاشتن ملودی های کار شده و استفاده از تمام قابلیت های صدا بهترین و زیباترین قطعات هنری را در مورد محرم و عاشورا تولید کنند. به قول آقای کویتی پور در وصف ربّنای استاد شجریان: اگر کاری عاشقانه خونده شود و عاشقانه به آن گوش کنیم، امکان ندارد تن و بدنت نلرزد که مداحی های آقای فخری همین گونه هستند، عاشقانه خونده می شوند و بی شک بر دل عشاق حسینی می نشیند.

[سید منصور میرزایی]

...
نویسنده : صلاح بازدید : 1651 تاريخ : سه شنبه 5 شهريور 1392 ساعت: 23:17