دارالمؤمنین بهبهان، سرزمین زیباترین گلهای نرگس | بلاگ

دارالمؤمنین بهبهان، سرزمین زیباترین گلهای نرگس

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

از آنجائی که اصالت خاندان خواننده ی عاشورائی ترنم «بنشین تا به تو گویم زینب» یعنی حسین فخری بهبهانی است لذا در این صفحه به صورت فشرده به معرفی این شهر عالم خیز و شهید پرور می پردازیم.
شهر امام زاده ها و صلحا یعنی بهبهان شهری است با نام قدیم ارگان (به عربی یعنی ارجان) با پیشینه ای با قدمت 2هزار سال قبل از میلاد. آثار باستانی بدست آمده در سال (1361) و گور مکشوفه کتین هوتران شاهزاده ی عیلامی گواهی است گویا بر قدمت چندین هزار ساله ی این شهر.
شهری که از قدیم الایام مرکزیت ارگان و کهگیلویه (دهدشت) را بر عهده داشته که در دوره ساسانیان مجدداً بازسازی و به شهر آریاگان که یکی از چهار شهر بزرگ و مشهور آن دوران بود مبدل گردید.
در سال (201) هجری قمری حضرت علی ابن موسی المرتضی الرضا(ع) امام هشتم شیعیان جهان که از مدینه خارج و به بصره وارد شده بود از آنجا به آبادان (قدمگاهی که اکنون در بین آبادان و خرمشهر سمت پل فیروز قرار دارد) سپس به رامهرمز و پس از آن به ارجان آمد تا از طریق جاده و پل قدیم ان به سمت فارس یا اصفهان و سپس سناباد طوس حرکت نماید. این شهر را شهر صاحب الزمان نیز می توان نامید شهری است که رایحه بهشتی نرگس زارهای شصت پر و شهلایش مشام هر جان منتظر را ناخودآگاه از شمیم مبارک یاد گل نرگس یعنی عطر وجود حضرت مهدی موعود (عج) معطر می سازد.
گلهای نرگس این سامان شهرتی جهانی دارند به گونه ای که در دومین سال آخرین دهه ی هزاره ی دوم میلادی (1992) در جشنواره ی گل سرزمین گلها یعنی هلند این گل رتبه ی نخست را به خود اختصاص داد.
در دهه ی 40هجری تعدادی هلندی با مراجعه به نرگس زارهای بهبهان مقداری از پیازهای نرگس را به منظور تکثیر به هلند منتقل و اقدام به پرورش این گل نمودند.
اخیراً در این شهر از تعداد مزرعه های نرگس بسیار کاسته شده است به گونه که در سال 50 بیش از 900 هکتار مزرعه کشت نرگس وجود داشت که هم اکنون در بهترین حالت به 70 هکتار می رسد. که به قول مزرعه داران محلی تا قبل از سال 57 بیش از 50 مزرعه نرگس وجود داشت که این تعداد به 5 مزرعه تقلیل پیدا کرده اند.
این شهر یعنی ارگان در دوره های بعد بر اثر زمین لرزه و شکست سدی که بر رودخانه ی مارون بسته شده بود به زیر آب رفت. افراد بازمانده در محلی نزدیک به ارگان به نام بهان گرد هم آمدند که عده ای نیز از دیار بکر (در ترکیه ی امروز) به آنها ملحق شدند و در محلی دیگر که بهتر از بهان بود شالوده ی شهر جدیدی را بنیان نهادند.
شهری که در دوران دفاع مقدس نیز نام آن چندین مرتبه بر سر زبان ها افتاد که در یکی از این موارد مدرسه ای در ان توسط موشک های ساخت شوروی و فرانسه به وسیله ی رژیم بعث عراق بمباران گردید. که بر اثر آن 71 دانش آموز و 4 معلم کشته و 130 دانش آموز و 11 معلم دیگر به شدت مجروح گردیدند. شدت این انفجار به حدی بود که ساختمان مدرسه کاملاً نابود گردید و دوچرخه های دانش آموزانش تا فاصله ای بسیار دور از محل وقوع حادثه پرتاب گردیدند. حادثه ای که رهبر امت امام خمینی کبیر(ره) آن را حادثه ای تلخ و دردآور خواندند. خاک این منطقه که قسمتی از خاک زر خیز خوزستان است بسیار مرغوب و غنی می باشد که به برکت وجود رودهای مارون و خیرآباد بر سرزمینی حاصل خیز و پربرکت مبدل گردیده است.

...
نویسنده : صلاح بازدید : 1926 تاريخ : يکشنبه 10 شهريور 1392 ساعت: 22:53