خدا حفظتون کنه...

ساخت وبلاگ
چکیده : خدا حفظتون کنه آقای فخری، 24 فروردین امسال چند تا از نغمه های عاشورایی آقای فخری را در اینترنت دانلو... با عنوان : خدا حفظتون کنه... بخوانید :

خدا حفظتون کنه آقای فخری، 24 فروردین امسال چند تا از نغمه های عاشورایی آقای فخری را در اینترنت دانلود کردم دو کار قدیمی و یک کار هم فکر کنم متعلق به رمضان 91 با مطلع « صدای ناله می آید ز محراب \ علی در خون خود افتاده بی تاب» که واقعاً هر سه کار جالب بودند.

در مورد مداحی «نماز» یا همان «صدای ناله می آید ز محراب» که تقریباً ده دقیقه زمان داره، بیش از 40 بیت ناب در وصف امیرالمؤمنین با اوج و فرود و تغییر حالت دادن های خاصی به صدا، به احساس من که واقعاً رنگ و لعابی علوی بخشید.

به تصویر کشیدن نماز حضرت در ابیات اول با صدای آرام، گرم و با صلابت و با طمأنینه و صبری در خور ستایش، بی نظیر بود. ابیات بعدی با صدای اوج و تحریرهائی زیبا از مظلومیت و جاودانه بودن راه حضرت ناله می کرد. در قسمتی از نوحه با صدای اوج داریم:

«حبیبا آرزومندم به مردن \ ز محنت عاشقم بر جان سپردن

اشارت از تو می باید سر از من \ نباشد مرگ را عاشق تر از من»

تا می رسد به مصراع:

«علی نالید و از آن زخم جان داد»

که با صدائی بم و محزون، جانسوزترین قسمت نوحه را رقم می زد.

دو نوحه دیگر: «باز ظهر و باز خاک و باز داد از تشنگی \ باز خون و باز درد و باز عشق بندگی» و دیگری «آمده رحلت خاتم الانبیاء \ در عزا و الم عالم کبریا» حقیقتاً یکی از دیگری جالب تر و زیبا تر بودند.

یکی دیگر از جذابیت های این سه نوحه این است که در نوحه ها صرفاً قابلیت های صدا و نظم و دقتی که در آنهاست به آنان رنگ و بوئی حماسی و محزون می دهند، برخلاف بعضی دیگر از نوحه های ایشان که به هق هق گریه و ریختن اشک در میانه ی کار از زیبائی کار به شدت کاسته و بر تأثیرگذاری آنها لطمه ی جدی وارد می شود.

...
نویسنده : صلاح بازدید : 1983 تاريخ : سه شنبه 5 شهريور 1392 ساعت: 23:24