خدا حفظتون کنه... | بلاگ

خدا حفظتون کنه...

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

خدا حفظتون کنه آقای فخری، 24 فروردین امسال چند تا از نغمه های عاشورایی آقای فخری را در اینترنت دانلود کردم دو کار قدیمی و یک کار هم فکر کنم متعلق به رمضان 91 با مطلع « صدای ناله می آید ز محراب \ علی در خون خود افتاده بی تاب» که واقعاً هر سه کار جالب بودند.

در مورد مداحی «نماز» یا همان «صدای ناله می آید ز محراب» که تقریباً ده دقیقه زمان داره، بیش از 40 بیت ناب در وصف امیرالمؤمنین با اوج و فرود و تغییر حالت دادن های خاصی به صدا، به احساس من که واقعاً رنگ و لعابی علوی بخشید.

به تصویر کشیدن نماز حضرت در ابیات اول با صدای آرام، گرم و با صلابت و با طمأنینه و صبری در خور ستایش، بی نظیر بود. ابیات بعدی با صدای اوج و تحریرهائی زیبا از مظلومیت و جاودانه بودن راه حضرت ناله می کرد. در قسمتی از نوحه با صدای اوج داریم:

«حبیبا آرزومندم به مردن \ ز محنت عاشقم بر جان سپردن

اشارت از تو می باید سر از من \ نباشد مرگ را عاشق تر از من»

تا می رسد به مصراع:

«علی نالید و از آن زخم جان داد»

که با صدائی بم و محزون، جانسوزترین قسمت نوحه را رقم می زد.

دو نوحه دیگر: «باز ظهر و باز خاک و باز داد از تشنگی \ باز خون و باز درد و باز عشق بندگی» و دیگری «آمده رحلت خاتم الانبیاء \ در عزا و الم عالم کبریا» حقیقتاً یکی از دیگری جالب تر و زیبا تر بودند.

یکی دیگر از جذابیت های این سه نوحه این است که در نوحه ها صرفاً قابلیت های صدا و نظم و دقتی که در آنهاست به آنان رنگ و بوئی حماسی و محزون می دهند، برخلاف بعضی دیگر از نوحه های ایشان که به هق هق گریه و ریختن اشک در میانه ی کار از زیبائی کار به شدت کاسته و بر تأثیرگذاری آنها لطمه ی جدی وارد می شود.

...
نویسنده : صلاح بازدید : 1962 تاريخ : سه شنبه 5 شهريور 1392 ساعت: 23:24